Energia Uudised

11
juuni

Taastuvenergia

Erki Pajundi, Kommentaarid: 0

Taastuvenergia kasuks otsustavad sõltumatud ja tulevikule mõtlevad inimesed. (Äripeava artikkel)Inimesed ei oska veel ära kasutada kõiki võimalusi, mida taastuvenergia oma tohutuste ressurssidega meile pakub, ütleb päikeseenergiasüsteemide müüja ja paigaldaja Bisonte OÜ juht Harry Pajundi. Tema sõnul otsustavad täna taastuvenergia kasuks inimesed, kes soovivad olla sõltumatud energiamonopolidest ning nii praegu kui ka tulevikus vähem maksta.

Enamjaolt tunnevad päikeseenergiasüsteemide vastu huvi eraisikud, kes soovivad seda oma eramutesse, maa- ja suvekodudesse. Tulevikus võiks aga Pajundi hinnangul olla aktiivsed taastuvenergiakasutajad ka kontorihooned, kauplused, lasteaiad, koolid ja tervisekeskused, kus suurim elektritarbimine toimub päevasel ajal. Muidugi ei saa taastuvenergiasüsteemide puhul rääkida kiirest kokkuhoiust, kuid see annab sõltumatuse energiahindadest. Tegemist on pikaajalise investeeringuga, mille abil inimene kindlustab end energiahindade pideva kasvu vastu ning on otsustanud maksta tulevikus väiksemaid energiaarveid kui seni.

Päikeseenergiasüsteemide tasuvuse arvutusmetoodikaid on mitmeid, kuid keskmiselt on elektrivõrki ühendatud päikesepaneelide tasuvusajaks 12-16 aastast. Elektrivõrku mitteühendatud süsteemidel on tasuvusaeg veidi pikem.

Pajundi sõnul tasuks päikeseenergiale mõelda juba hoone projekteerimise etapis, sest kui võrrelda neid kulusid kogu ehituskuludega, on tegemist suhteliselt väikese investeeringuga. Samas on päikeseenergiasüsteeme lihtne paigaldada ka valmis majja. „Olemas on väga mitmeid paigaldussüsteeme, mis ei nõua kardinaalseid ümberehitusi,“ tutvustab ta. „Kuna tegemist on ilmastikukindlate seadmetega, võib need paigalda ka avamaale ja majja tuua elekter sisse ühe kaabli abil.“

Ühe vati päikeseenergia hind jääb vahemikku 1,8-2,5 eurot, mis teeb seadme maksumuseks 8000-13 000 eurot. Eestis on päikesepaneelide tootlikkus suurim mais, juunis ja juulis nimg madalaim novembris, detsembris ja jaanuaris. Nimetus päikeseenergia on tegelikult tinglik, sest pilves ilmaga on päikesepaneelide tootmisvõimsus ca 20% nende nominaalväärtusest.

Bisonte OÜ pakub lisaks süsteemide müügile „võtmed kätte“ teenust, kus ettevõtte poolt on tagatud seadmete tarne, paigaldus, dokumentatsioon ja asjaajamine ning garantii. Päikeseenergia kasutusele võtmiseks peab omanik esmalt tegema taotluse Elektrilevi OÜ-le, tegema sealt saadud tehniliste tingimuste põhjal elektriprojekti ja selle kooskõlastama.  Kui süsteemid on paigaldatud, tuleb saada akt tööde teostamise kohta ning esitada teatis elektripaigaldise nõuetekohasuse kohta. „Just kõiges selles oleme valmis klienti aitama, et ta ei peaks kulutama aega projektide kirjutamise ja kooskõlastuste saamise peale,“ selgitab Pajundi.

Bisontes OÜ tarnib süsteeme otsekontaktidelt – Saksamaa-Slovakkia ettevõttelt Delta Electroncs ning Hiina tootjalt Chinaland Solar Energy.

www.paikesepaneel.com

FAKT:
Kui katta Eestimaa suurune maa-ala päikesepaneelidega ja saadud energiat oleks võimalik salvestada, tagaks see maakera aastase aastase energiavajaduse. Kahjuks pole täna mõeldud välja efektiivset moodust, kuidas päikeseenergiat talletada saaks.